Nevermore. Kruk- Kelly Creagh"Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem."~Andrzej Sapkowski

Uważaj, czego pragniesz... Możesz to otrzymać.
Uporządkowane życie Isobel, kapitan szkolnej drużyny czirliderek, właśnie zaczyna się walić. Pan Swanson, nauczyciel literatury, wymyślił następny ze swoich koszmarnych projektów. W parach. I kazał Isobel pracować razem z Panem-Ciemności-Varenem, niesympatycznym, wykolczykowanym gotem, z którym nikt z klasy nie zamienił nigdy bodaj jednego słowa. Może dlatego, że z kamieniami ciężko rozmawiać?
Przy bliższym poznaniu Varen okazuje się jeszcze mniej czarujący, niż się zapowiadało. Wesoły jak cmentarzysko, ciepły jak granitowa płyta, a na dodatek potwornie zgryźliwy. Ale ma to, czego rozpaczliwie potrzebuje Isobel – wiedzę na temat twórczości Edgara Allana Poego. Co więcej, jest gotów wziąć na siebie większą część zadania. Walcząc z uczuciem, że podpisuje cyrograf, Isobel przystępuje do projektu. W końcu wspólna praca nie będzie trwała wiecznie...
Albo będzie trwała, jeśli koszmar, który nosi w sobie Varen, wyrwie się na wolność. Wystarczy kilka dni, by przyjaciele odwrócili się od Isobel, kilka dni, by zmieniło się całe jej życie i kilka nieprzyjemnych słów, by najmroczniejsze marzenia zaczęły się urzeczywistniać. Uważaj, czego pragniesz – możesz to otrzymać.


Got i cheerleaderka

Isobel to zdolna cheerleaderka. Ma przystojnego chłopaka, wielu przyjaciół i sławę.
Varen to chłopak, który nie pójdzie do szkoły bez eyelineru, czarny i ciężkich buciorów oraz swych kolczyków.
Czy połączy ich miłość?
Czy dzieła Edgara Allana Poego zbliżą do siebie młodych ludzi?

Dwa odmienne światy

Isobel zostaje zmuszona do uczestniczenia w projekcie na temat dzieł i twórczości Edgara Allana Poego. Jednak zadanie to, musi wykonać para uczniów wybrana przez pana Swansona. Dziewczyna ma współpracować z Varenem. Varen to bardzo dziwna i skryta postać. Bohaterka nie zamieniła z nim chodź by jednego słowa. Na domiar złego, nie dość, że chłopak ma pełno kolczyków oraz eyeliner to jeszcze jest gotem! Czarny od góry do dołu. Cheerleaderka boi się reakcji Brada, jej sympatii. Myśli, że sportowiec może zrobić krzywdę siedemnastolatkowi.
Isobel szybko traci przyjaciół za obronę Varena. Choć got nie zwraca na nią uwagi, to jej były chłopak myśli, że coś łączy ją z "Panem Ciemności". Przez to wraz ze swoim przyjacielem Markiem znęcają się nad fanem Poego.


Kapitan cheerleaderek nigdy nie pomyślałaby, że będzie spędzać czas wolny w tak dziwnym towarzystwie. Co nie zmienia faktu, iż jest szczęśliwa. Jeszcze tego nie wie, ale zżyła się z Varenem. Czy z wzajemnością? 
Dzięki twórczości Poego ma okazje, by spotykać się z nim. Chłopak zawsze nosi przy sobie brulion z rysunkami i wierszami. Są tam narysowane mroczne postacie bez części twarzy. Wydaje jej się, że Varena otacza jakaś tajemnica. Jest inny niż wszyscy. Bohaterka jeszcze tego nie wie, lecz jej nowy przyjaciel ma pewien sekret, który może zniszczyć świat.
Czy ich miłość przetrwa?
Czy niebezpieczeństwo jakie Varen zrzucił na siebie dotknie też Isobel?


Trzeba to w końcu wyznać. Wzięłam książkę ze względu na okładkę. Spodobała mi się. Nawet nie wiedziałam o czym jest ten utwór, ponieważ naklejka identyfikacyjna z biblioteki przesłoniła 3/4 opisu. Myślę, że polski wygląd powieści jest dużo lepszy niż amerykański.


"Nie ma nic z wyjątkiem cierpienia i żalu, gdy myślimy o rzeczach i o ludziach, których nie możemy mieć, o możliwościach, których nigdy nie zyskamy"

Czytałam dużo pozytywnych opinii tej pozycji, lecz to nie zmienia faktu, iż nie zachwyciła mnie. Dlaczego?
Isobel to denerwująca bohaterka, która pewnego dnia odkrywa, iż woli gota od sportowca. Szczerze mówiąc nie była najgorszą postacią, jednakże czasami jej tok myślenia irytował mnie. Jest mi obojętna, ponieważ nie przypadła mi do gustu ani jakoś specjalnie nie zraziła. 
Myślę, że autorka chciała stworzyć Varena jako tajemniczego i seksownego. Nie udało się. Chłopak odpowiadał z kilkuminutowym opóźnieniem, jakby musiał się zastanowić nad tak prostą czynnością. 
Zostaje jeszcze kwestia wyglądu. Nie wiem jak inne czytelniczki tego utworu, lecz mnie Varen w żadnym stopniu nie pociągał. Malujący się chłopak? W tym miejscu zastanowiłabym się nad jego orientacją (przepraszam musiałam to napisać). Creagh próbowała nadaremnie zrobić z niego zagadkowego gościa, a utworzyła wymalowanego gota z opóźnionymi reakcjami. 
Reszta bohaterów była bardzo ciekawa. Polubiłam Dannego, zabawnego i lekko drażniącego chłopaka, który lubi dogryzać siostrze. Rzucał świetne komentarze i anegdoty. Myślę, że każdemu przypadnie do gustu, ponieważ wydawał się on bardzo prawdziwy. Jeśli czytaliście dzieło pani Kelly oraz posiadacie rodzeństwo to wiecie o czym mówię.


Pomysł na "Nevermore. Kruk" jest naprawdę świetny. Fabuła ciekawa, intrygujące wątki. Lecz samo napisanie i wykonanie, nie zachwyciło mnie. Dużo tam chaosu i czasami się zastanawiałam dokąd to wszystko zmierza. 
Przez pierwszą połowę utworu mało co się działo i trochę się wynudziłam. Druga połowa to było takie "BAM!" i nagle cały stworzony i mroczny świat spadł na mnie i nie umiałam się połapać "gdzie? co? jak?".
Tematyka snów i dzieł Poego to bardzo dobry materiał na powieści. Nowy, świeży. Jednakże sam język autorki zostawia wiele do życzenia. Czasami było za dużo informacji na raz,  czasami coś się działo, a ja nie rozumiałam co. 


"Byli teraz złączeni nieodwołalnie. Od dnia, w którym przytknął swój długopis do jej skóry."

Sam wątek miłosny nie był zły. Podobało mi się jak pisarka spoiła dwa odmienne światy. Got i cheerleaderka? Ciekawe połączenie. Mogę powiedzieć, że maski, którymi się przesłaniali przestały mieć znaczenie i liczyło się tylko ich uczucie. Piękne.

"Moja piękna, moja Isobel. Moja miłość. Prosiłaś, bym czekał. Więc czekam. Bo wiem, że to wszystko jest tylko snem. A kiedy ze snu się zbudzimy, znowu Cię zobaczę." 

Charakterystyczne dla tej pozycji jest to, iż przedstawiony świat uzależnia. Wspaniały pomysł na książkę. Świetnie ukazana miłość. Utwór zmusza na refleksje, ponieważ pokazuje ważne czynniki ludzkiego życia oraz uczucia z nim związane. Zwraca uwagę na to jak ważne są sny i marzenia. 

Podsumowując, książka nie zachwyciła mnie pod względem bohaterów i języka pisarki. Jednak, podziwiam Kelly Creagh za jej wyobraźnię, ponieważ wykreowała cudowny i piękny świat z niebezpiecznymi istotami oraz miłość, która wytrzyma wszystko. Wybuchowa mieszanka. 
Wiele ludzi pokochało cykl "Nevermore". Powyższa opinia jest moim zdaniem i  myślę, iż Wam- czytelnikom może się spodobać. Dzięki niej możemy poznać Edgara Allana Poego oraz jego dzieła. Pozycja ta ma swój charakterystyczny i pociągający klimat. Polecam ją wszystkim fanom paranormal i fantasy. 


Tytuł: Nevermore. Kruk
Autor: Kelly Creagh
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 456
Ocena: 7/10
Cykl Nevermore:
-Nevermore. Kruk
-Nevermore. Cienie
-Oblivion


Czytaliście/Polecacie?
Jakie jest Wasze zdanie?
Następną recenzje wolicie Gone 3 vs. PLL Doskonałe?


11 komentarze:

 1. Nie czytałam tej książki, aczkolwiek czytałam o niej. Może okazać się ciekawa, chociaż jakoś nie dla mnie.
  Pozdrawiam
  przygody-mola-ksiazkowego.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła świetna a reszta taka sobie :)
   Również pozdrawiam!
   Na pewno wpadnę :)

   Usuń
 2. Nie miałam w planach i jakoś teraz też nie jestem przekonana. Za denerwującą bohaterkę i nudnego głównego bohatera podziękuję, nie lubię gdy główni bohaterowie są wykreowani gorzej niż ci poboczni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę pozycję.
  Była dobra, ale nie bardzo dobra. Podobali mi się wykreowani bohaterowie, jednak fabuła pozostawała lekko zawiła. Wystawiłabym o stopień niższą opinię ;)

  recenzje-ksiazek-i-wiecej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, też sądzę, iż była zbyt zawiła, lecz bardzo intrygująca :)
   Na pewno wpadnę!

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. Bardzo chciałabym przeczytać, mam nadzieje że mi się uda.
  Pozdrawiam !

  http://black-world-of-book.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie bohaterowie kiepscy ale reszta ok :)
   Również pozdrawiam :D

   Usuń
 5. Cóż, czytałam, ale książka nie trafiła w mój gust. :) Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy