Udręka- Lauren KateUdręka- Lauren Kate

Piekło na ziemi.
Tak właśnie czuje się Luce z dala od swojego chłopaka Daniela, upadłego anioła. Minęła wieczność, nim się odnaleźli, ale teraz znów się rozstaną... Daniel musi walczyć z Wygnańcami – nieśmiertelnymi, którzy chcą zabić Luce. Dziewczyna ukrywa się w Shoreline, szkole na skalistych wybrzeżach Kalifornii, gdzie przebywają wyjątkowo uzdolnieni uczniowie – Nefilim, potomkowie ludzi i upadłych aniołów. W Shoreline Lucy dowiaduje się, czym są cienie i jak może je wykorzystać, by zobaczyć swoje wcześniejsze wcielenia. Jednakże, im więcej się dowiaduje, tym bardziej prześladuje ją myśl, że Daniel nie powiedział jej wszystkiego. Coś przed nią ukrywa – coś niebezpiecznego.
A jeśli wersja przeszłości, którą opowiedział jej Daniel, nie jest prawdziwa?
A jeśli przeznaczeniem Luce jest życie z kimś innym?

Luce zostaje wysłana do szkoły Shoreline dla bogatych nastolatków. Uważa ich za zblazowanych a mi się oni właściwie podobają. W tej kalifornijskiej szkole nie ma grobowej atmosfery! Są tam przesympatyczne osoby przyjaźnie nastawione dla innych. Luce poznaje nowych ludzi i zmienia otoczenie. Dziewczyna zżywa  się z z miłym chłopakiem o imieniu Miles i stawiającą na swoim Nefilimką Shelby. Jednak nie ma przy niej Daniela. Ta myśli bardzo martwi bohaterkę. Cały czas myśli o ukochanym.
Czy poradzi sobie bez ukochanego?
Czy pozna prawdę o swoich przeszłych wcieleniach?

"Zwycięzcy piszą historię na nowo."

Już poznaliście moje zdanie na temat głównej bohaterki. Podczas recenzowania Upadłych dwoiłam się i troiłam by znaleźć plusy książki. Teraz chyba powtórzę te wysiłki.

Luce przez cały utwór rozmyślała na temat tego, iż nie wie wszystkiego o swoim związku i wcześniejszych cieleniach. Dziewczyna nie dawała za wygraną i próbowała poznać prawdę. Irytowało mnie to, iż Daniel chciał ją ukryć przed Wygnańcami a ona wychodziła ze szkoły itd. Były sytuacje,w których Cam musiał ją ratować. Oczywiście bohaterka jest jedną z tych, które co chwile pakują się w kłopoty. A gdzie podział się Daniel? Nasz przystojniak  choć w dzień walczył z Wygnańcami miał czas by wieczorami spotykać się z Luce i "tańczyć nad morzem". Choć za niedługo będę czytała trzecią część dalej nie wiem o co chodzi w tej książce. Wszystko w niej jest bardzo męczące i mętne. Jednocześnie co chwile pisze w niej o jakimś rozejmie, walkach, i o tym, iż wszyscy znają historię naszej zakochanej pary to dalej nie wiemy o co chodzi w tej książce!
*Wygnańcy- co to?
To postacie, których nie chcą ani w Niebie ani w Piekle. Ale dalej nie wiem po co szukają Luce ani czego od niej chcą.

„Zawszę Cię złapię, kiedy będziesz upadać.”


Udręka ma około 400 stron i podczas czytania jej czekałam na akcje. Ale czy ją dostałam? Przez ostatnie 10 stron no coś tam było, ale prawda jest taka, że wynudziłam się przy czytaniu tej powieści. Cały czas Luce chce poznawać tajemnice związku. To uciążliwe, ponieważ do końca utworu znamy tylko jakieś strzępki ich wspólnej przeszłości.

Trochę zawiodła mnie ta pozycja, ponieważ Luce pocałowała Milesa. Czułam się jakbym czytała powtórkę Księżyca w nowiu, gdy Bella zdradziła Eddiego z wilczkiem. Oczywiście musiał zobaczyć ich Daniel, przez co Luce zadręczała się tym do końca. Ale nasz upadłych anioł nie zostaje bez winy. Nie chcę wam zdradzić wszystkiego o Udręce ale podczas czytania okazało się, iż on też, podczas przerwy między śmiercią Luce a jej następnym wcieleniem, miał kogoś.


W książce nie jest odmieniane słowo "Nefilim". Denerwowało mnie to podczas czytania gdy trafiałam na takie coś. Nawet nie było liczby mnogiej!
O fabule mogę napisać to co przy Upadłych- wszystko znamy z innych książek. Aniołki, demonki, niebezpieczeństwa i miłość- to wszystko jakby było połączeniem wielu utworów dla nastolatek.
Podobały mi się NIEKTÓRE opisy uczuć Luce. Czasami wyobrażałam sobie, że to ja jestem główną bohaterką. Lauren Kate ładnie przedstawiła "taniec nad morzem". Bardzo romantyczne. W tamtej chwili pomyślałam, iż tak książka nie jest taka zła jak się wydaje.
Choć przeczytałam ją niedawno już nie pamiętam postaci drugoplanowych i epizodycznych. Myślę, że to przez połączenie wszystkich wątków książek paranomal romanse itp. Niczym się nie wyróżnia i niczym nie szokuje.
Po przeczytaniu jakiejś książki, zawsze zastanawiam się nad historią, bohaterami i ich czynami. Jednak ta pozycja nie zmusiła mnie na jakiekolwiek refleksje.

Tytuł: Udręka
Autor: Lauren Kate
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 470
Ocena: 6/10
Cykl Upadli:
-Upadli
-Udręka
-Namiętność
-Uniesienie
+ Zakochani

12 komentarze:

 1. To ja raczej sobie książkę podaruję, zresztą jak całą serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawidłowo :) Oczywiście nie chcę sugerować byś nie sięgała po nią, ponieważ niektórym cała seria naprawdę się podobała :)

   Usuń
  2. Myślę, że mi książka się nie spodoba. Tym bardziej, że porównujesz moment w książce do ,,Księżyca w nowiu".

   Usuń
  3. Porównanie samo mnie tak jakoś naszło :)

   Usuń
 2. Ja też na pewno nie sięgnę, znasz moje zdanie na temat 1 tomu:* okropny:( pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahah, napiszę książkę, jak zmusiłam swoich obserwatorów do nie czytania Upadłych :)

   Usuń
 3. Jeszcze nie czytałam pierwszego tomu, ale planuję. Powstaje ekranizacja, także wolę wcześniej poznać książkę. A jeśli się nie spodoba to na nim poprzestanę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też słyszałam o filmie, ale jakoś nie lubię oglądać ekranizacji książek :)

   Usuń
 4. Ja dzielę książki na chwilowe i długie i ten podział wcale nie jest związany z ilością stron... Te lektury, których treść pozostaje mi na długo w pamięci, zaliczam do długich i to te największą przyjemność sprawiają mi w czytaniu. Skoro jednak, jeśli "Udrękę" szybko się zapomina, raczej nie przeczytam jej. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy podział, jednak nie chce Was zmuszać do nie czytania, ponieważ może się spodobać :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam pierwszy tom tej serii i jakoś nie przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu wszystkich komentarzy z Upadłych i Udręki, sugeruję, iż nikomu nie przypadł do gustu. To skąd te fanki? :)

   Usuń

 

Obserwatorzy