Gra w kłamstwa- Sara Shepard


Gra w kłamstwa- Sara Shepard
Śpij zawsze z jednym okiem otwartym. Nie daj się zwieść pozorom. Twoje najlepsze przyjaciółki mogą być twymi najgorszymi wrogami.

Emma to nastolatka, która od małego tułała się od rodziny zastępczej do domu dziecka. Żyła w świecie gdzie zawsze musiała się komuś podporządkować. Starała się nawiązywać nić porozumienia z rozwydrzonymi dzieciakami z nowych miejsc zamieszkania.
Pewnego dnia ogląda krótki filmik na You Tube. Postać na filmie wygląda dokładnie jak ona. I właśnie w tym momencie życie Emmy zmienia się nie do poznania. Dziewczyna jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że odkryła coś, co może jej bardzo zaszkodzić.

Co byś zrobił wiedząc, że swoje pokręcone i beznadziejne życie możesz zmienić? W pełne bogactw, w centrum uwielbienia. A gdybym zapewniła, że masz szansę? Ale istnieje pewien haczyk.
 Musisz grać. I to dobrze. Kogo? Siostrę, siostrę bliźniaczkę. 

Z wyglądem oczywiście nie ma problemu. Tylko co zrobić, kiedy twoja siostra jest całkowicie inna niż ty, a co gorsza, to nie żart w udawanie, tylko prawdziwa gra w kłamstwa? Bo nagrodą za dobrą grę jest życie.

Czy słyszałeś kiedyś o twórczości Sary Shepard? No ba, że tak. Z pewnością wiesz, iż jest twórczynią międzynarodowej serii Pretty Little Liars, w której paczka nastoletnich przyjaciółek próbuje wieść z pozoru normalne życie wiedząc, że ktoś zna ich sekrety. Jednak Shepard nie zaprzestała na naszych kłamczuszkach z Rosewood. O nie! Stworzyła nową serię również o nastolatkach, również o sekretach i również o... kłamstwach. Bo przecież życie opiera się na kłamstwie, prawda? 

Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas był normalny, wiesz? Wszyscy mamy jakieś mroczne sekrety.

Ja już wiesz Pretty Little Liars z The Lying Game łączą przygody nastolatek. Autorka świetnie kreuje bohaterów. Poznając ich losy czytelnik  pragnie być nimi, mieć tak ciekawe życie, a jednocześnie nigdy nie poznać tak kłamliwych postaci. To co każdy zauważa po poznaniu twórczości Sary Shepard, to odważne i pełnokrwiste bohaterki. Myślisz, że Emma będzie płakać i chować się po kątach? Co to, to nie! Shepardowskie heroiny nie dają się prowadzić podstępnemu A., czy w przypadku Gry w kłamstwa, tajemniczemu obserwatorowi, mordercy. To właśnie one depczą im po piętach i są zawsze krok od poznania całej zagadki. 

Choć to świetna lekturka, to byłaby niczym bez kłamstw. Kłamstwa to coś co najlepiej wychodzi Sarze Shepard. Jej pomysłowość nie zna granic! Książka zawiera sieć intryg, masę szokujących plotek oraz niezliczoną ilość domysłów. Kłamstwa są podstawą tego utworu. Siostra Emmy, Sutton posiada w pokoju mała szafkę. I nie byłoby w niej nic ciekawego, gdyby nie fakt, iż jest zamknięta na kłódkę, a na niej wisi kartka z napisem "Gra w K.". To czytelnik wraz z główną bohaterką odkrywa tajemnice. A krąg podejrzanych co moment powiększa się o kolejne osoby. 

Gra w kłamstwa to niezwykła książka dla nastolatek. Choć zawiera w sobie elementy tego gatunku, to jednak zachwyca pomysłowością autorki, niemożliwością kłamstw, absurdalnością całej historii. Jeśli lubisz prosty do odbioru język, zaskakujących i niemożliwych bohaterów, masę plotek, nierealne sekrety i zabawę, która może prowadzić do śmierci- serdecznie polecam ci ten utwór. 
Uważaj! Bo gra w kłamstwa właśnie się rozpoczęła i możesz stać się jedną z ofiar tych okrutnych żartów. 

Autor: Sara Shepard
Tytuł: Gra w kłamstwa
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 291
Ocena: 7,5/10
Cykl:
- Gra w kłamstwa,
- Nigdy, przenigdy,
- Pozory mylą,
- Kłamstwo doskonałe,
- ?

2 komentarze:

  1. Przeczytałam tą książkę ponad rok temu i muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała. Autorka pisze naprawdę świetnie, a lektura to sama przyjemność. Jednak muszę Cie zasmucić, bo kolejne tomy nie wnoszą nic do historii,a Shepard rozciąga tą historię niemiłosiernie... Przepraszam za spoiler, ale musiałam Cię ostrzec.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo, że młodzieżówek już zbytnio nie lubię, to tą bym przeczytała :)

    OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy