Dwa w jednym #1 PLL Niewiarygodne + Zepsute- Sara ShepardPretty Little Liars. Niewiarygodne, Pretty Little Liars. Zepsute- Sara Shepard


Nie mogłam się doczekać kiedy przeczytam kolejne tomy jednej z moich ulubionych serii. Sara Shepard zachwyciła mnie kunsztem pisarskim od pierwszej części cyklu. Choć wiem, że Pretty Little Liars stało się istnym tasiemcem wśród książek, to jednak dalej daję szansę tej autorce. 

W dzisiejszej recenzji nie zdradzę treści książek, ponieważ mogą przeczytać ją osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z PLL, albo takie, które są kilka tomów za mną.

Recenzja bez spoilerów!

Pretty Little Liars to jedna z najbardziej modnych, popularnych i książkowych serii skierowanych do nastolatek. Opowiada o przygodach czterech przyjaciółek- Hanny, Arii, Emily i Spencer po śmierć jednej z nich- Alison DiLaurentis. Alison była największą gwiazdą szkoły, miłością wielu chłopaków oraz punktem zazdrości dziewcząt. Każdy chciał być jak Ali. Ludzie dzielili się dwie grupy: na tych, którzy ją kochali i na tych, którzy jej nienawidzi. Teraz po jej śmierci przyjaciółki zadają sobie pytanie: kto nienawidził jej tak bardzo, aby móc ją zabić? Ale to jeszcze nic, ponieważ dwa lata po tym strasznym wydarzeniu dziewczęta zaczynają otrzymywać wiadomości z pogróżkami oraz ze swoimi sekretami, a przecież znała je tylko Ali. Komu je powiedziała? Swojemu zabójcy? 
Wiedz jedno- twój przyjaciel może być twoim wrogiem. 

Jak byś postąpił, wiedząc, że twoją najlepszą przyjaciółkę zabił ktoś z kim na pewno utrzymujesz kontakt? Może to twój sąsiad, kolega ze szkolnej ławki albo inna przyjaciółka. Jak byś żył, gdyby twoje życie kontrolował ktoś znający twoje najskrytsze sekrety i nie wahałby się przed wyjawieniem ich światu? 
Wyobraź sobie życie w potrzasku, z (nie)znajomym podglądaczem, sekretami, które nie mogą wyjść na jaw. 
Jaką cenę musiałbyś zapłacić za złapanie swojego oprawcy? Na pewno kosztem tajemnic. Uświadom sobie, że dla A. tak ważna jest jego anonimowość, że nie bałby się "usunąć" cię ze swojej ścieżki. Przynajmniej byłoby więcej przygód w spokojnym Rosewood.

Pretty Little Liars słynie z pełnokrwistych bohaterów. Jeśli czytałeś moją poprzednią recenzję to wiesz, że w Grze w kłamstwa również tacy występują. Uważasz, iż dziewczyny będą płakać i użalać się nad sobą? Nic z tych rzeczy! Choć to A. kontroluje życie czterech przyjaciółek to one cały czas dążą do celu, by poznać zabójcę Alison. Jednak muszą uważać, ponieważ za niesłuchanie swojego tajemniczego obserwatora czeka na każdą z nich kara, która może być bardzo niebezpieczna. 

Język autorki jest niesamowity! Sara Shepard pisze w bardzo przyswajalny a jednocześnie zachwycający sposób. Cały tekst jest zrozumiały i przystępny dla młodych odbiorców. Ale to, jak bawi się słowami i jak ciekawie opowiada historie paczki przyjaciółek jest wręcz nie do opisania. Pisarka wykształciła swój charakterystyczny styl pisania. I myślę, że każdy kto czytał jej dzieła zgodzi się ze mną.

W Niewiarygodnych jak i w Zepsutych fabuła była zachwycająca! Przeprowadzona bardzo dobrze, w niektórych momentach szokowała nowymi informacjami, w innych zabawiała czytelnika na całego, czasami przepełniania zgrozą. Doskonała historia dla młodego odbiorcy treści. 

Jeżeli przekonują cię silne bohaterki, prosty i zrozumiały język, umiejętnie przeprowadzona akcja, ciekawa i niepowtarzalna fabuła, nutka grozy przeplatana z zabawnymi chwilami- to z chęcią polecam ci całą serię Pretty Little Liars. Sara Shepard doskonale oddała charaktery tych odważnych dziewczyn. Smaku całej historii dodają tajemnice, kłamstwa i sekrety oraz wścibski podglądacz, który pragnie zmienić ich życie w koszmar. Ale nie przejmuj się, nasze grzeczne dziewczynki z Rosewood już znajdą sposób, aby go znaleźć. Nawet jeśli ceną są ich sekrety. 
To co, dalej będziesz czytać nudne książki, czy wolisz zatopić się w historii pełnej torebek od Chanel i  butów Jimmiego Choo? Mogę cię zapewnić, że Niewiarygodne i Zepsute dostarczą ci wiele atrakcji. 

Autor: Sara Shepard
Tytuł: Pretty Little Liars. Niewiarygodne, Pretty Little Liars. Zepsute
Rok wydania: 2011, 2012
Liczba stron: 321, 315
Ocena: 7/10

3 komentarze:

  1. Całą serię PLL chciałabym przeczytać, oglądałam tylko serial a wiem że jedno od drugiego się różni :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już jakiś czas temu czytałam pierwszy tom i z tego co pamiętam podobał mi się. Nie wiem dlaczego nie kontynuowałam serii. Może w tym roku się uda :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pamiętam jak wkręciłam się wserial, ale mój zapał trochę ostygł ostatnio :)

    OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy