Jane Eyre. Autobiografia- Charlotte Bronte

Jane Eyre. Autobiografia - Charlotte Brontë


Jane Eyre. Autobiografia- Charlotte Bronte

Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę.
Brontë opowiada historię młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która – gdy tylko nadarza się okazja – pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru. Jane daje sobie jednak radę, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się zadośćuczynienia za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi…


źródło opisu i okładki: lubimyczytac.pl

Wciągnij się w historię angielskiej sieroty, której losy nigdy nie będą pewne!

Smutny początek
Jane Eyre to osierocone dziecko mieszkające z swoją ciotką panią Reed oraz jej dziećmi- Johnem, Georgianą oraz Elizą. Choć żyje z nimi od małego nie czuje się dobrze w tym domu. Przy pierwszej najlepszej okazji ciotka wyrzuca Jane z domu do ośrodka dla sierot- Lowood.

Lata lecą
Eyre trafiła do szkoły z internatem jako dziecko, a wyszła z niej mając osiemnaście lat. Dwa lata spędziła w niej jako nauczycielka. Zapragnęła smaku wolności i tak znalazła się w domu  pana Edwarda Rochestera.

Czy powiążą się losy tej dwójki?
Jaka będzie przyszłość Jane?
Kiedy znajdzie szczęście i swój prawdziwy dom?


„Płonęłaś cała wczoraj w chłodnej poświacie księżyca, gdy podniosłaś bunt przeciwko losowi i domagałaś się równości ze mną.”


Szata graficzna okładki nie zdradza jak cudowny będzie ten utwór. Ta cegiełka składająca się z sześciuset stron pozwalała mojej wyobraźni błądzić po starej Anglii jak i po uczuciach Jane.

Główną bohaterką jak wiecie jest Jane Eyre. Postać tą można dzielić na dwie różne osobowości: pierwszą-  mającą osiem lat z wybuchowym charakterem, agresywną postawą oraz z niewyparzonym językiem. Drugą- dojrzałą, spokojną, rozsądną, wręcz melancholijną osiemnastolatkę, z delikatnym uosobieniem i z cichym sposobem bycia. Lecz naprawdę dziewczyna czuje się  uwięziona jak w klatce, tłumi swoje uczucia. Szkoła z internatem oraz ciężkie warunki życia zmieniły charakter Jane. Jest bardzo wierzącą postacią, z ciekawym spojrzeniem na świat, jednak nie zachodzącą za margines społeczności. Bardzo ją polubiłam, wręcz zżyłam się z jej racjonalnym myśleniem, marzeniami oraz planami na przyszłość.

„Jestem kapryśny, gdy odkryję, że ktoś nie ma ani serca, ani duszy.”

Sam pomysł na tę pozycję bardzo mi się spodobał. Uwielbiam klasyki i nie mogłam się doczekać kiedy ta wpadnie w moje ręce. Jeszcze bardziej ucieszył mnie fakt, że pierwsza książka od wydawnictwa MG tak bardzo mnie poruszyła. Moim zdaniem, Bronte cudownie oddała wszystkie uczucia Jane, pokazywane jak i ukrywane w głęboko środku. Emocje bohaterów były umiejętnie opisywane. Wielkim plusem były szczegóły uczuć, emocji oraz oddawane im detale. 

Jednak żadne uczucie nie może się liczyć z... miłością. Co możemy poświęcić w zamian za miłość? Posadę? Rodzinę? Majątek? Co jest w stanie oddać Jane za małą garstkę miłości?
Miłość w "Jane Eyre. Autobiografia" jest jak drugi bohater tej powieści. Charlotte Bronte genialnie pokazała, że kochać można tylko raz, co ludzie mogą oddać za cenę miłości, jak wielkie potrafi być to uczucie, różnicę między zakochaniem się a zauroczeniem, rozbieżność między miłością do wyglądu zewnętrznego bądź do majątku a pokrewieństwem dusz. 

„Chciałem Cię tak szalenie rozkochać w sobie, jak sam się w Tobie zakochałem, a wiedziałem, że zazdrość będzie mi najlepszym sprzymierzeńcem w osiągnięciu tego celu.” 

Język tej pozycji jest ciekawy, staroświecki, lecz do zrozumienia. W książce znajdują się czasami cytaty z biblii. Jako czytelniczka bardzo cenię sobie starych, angielskich pisarzy, ponieważ w ich książkach jest dusza. Dzieła z pod ich piór tętnią życiem, emocjami, uczuciami i rozterkami bohaterów.  Dlatego też Jane Eyre trafiła do mego serca, jak szpilka do magnesu. Dzięki językowi i fabule i całej reszcie stała się jedną z moich ulubionych lektur życia. 

Myślę, że każdy musi po nią sięgnąć! Uczucia wylewają się z tej pozycji, aż czytelnik topi się w nich, pochłania je- lecz nigdy nie ma dosyć. Pozycja ta zmusiła mnie do refleksji i przemyśleń dotyczących akceptacji drugiego człowieka, drogi do szczęścia, i miłości, która porusza nie tylko zakochanych. Polecam! Gorąco polecam nie tylko fanom literatury klasycznej, ale każdemu czytelnikowi, bo wiem, iż ta książka zniszczy każdy światopogląd oraz przyjęte zasady moralne, nauczy posługiwać się emocjami i pokaże, że one w życiu są najważniejsze! Z wielką chęcią sięgnę po kolejne książki Charlotte, jak i pozostałych dwóch sióstr Bronte.


Autor: Charlotte Bronte
Tytuł: Jane Eyre. Autobiografia
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 606
Ocena: 11/10

Powstało również kilka filmów na podstawie tej powieści. Obejrzałam najnowszy z 2011 roku, główną bohaterkę gra nasza rodaczka Mia Wasikowska. Polecam!

10 komentarze:

 1. Czytałam książkę siostry Charlotte i mi się spodobała. Muszę się zabrać za tą książkę, a potem za film :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z chęcią sięgnę po Wichrowe Wzgórza, które ostatnio recenzowałaś :D

   Usuń
 2. Czytałam tę książkę dobrych parę lat temu i mnie również przypadła do gustu, choć mam wrażenie, że dziś odebrałabym w inny, jeszcze lepszy sposób. A film też bardzo udany:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki, które poruszają i są przepełnione emocjami. Chętnie przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Porwałas się na klasykę? Gratuluję i podziwiam ;)
  PS. Zapraszam Cię do udziału w stosikowym wyzwaniu:
  http://lustro-rzeczywistosci.blogspot.com/2014/08/wyzwanie-czytelnicze.html

  OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy