Dwa życia Kiki Kain- Marta A. Trzeciak


Dwa życia Kiki Kain- Marta A. Trzeciak

"Teraz widzę, że zranimy wszystkich. Każdy z nas zginie, polegniemy przysypani pyłem własnej wyobraźni."

Kiki Kain pojawiła się (właściwie znikąd) w życiu dwóch genialnych pisarzy. Każdy z nich zna ją od innej strony i każdy próbuje na własny sposób mieć ją na własność. Pragnąc poznać przeszłość tajemniczej dziewczyny zmierzą się na wyobraźnię, wymyślając coraz to niebezpieczne pomysły. A  jeśli stawką tych marzeń będzie życie kobiety, którą obaj kochają?


Co byś zrobił z pokładem wielkiej wyobraźni? 
Mógłbyś napisać świetny bestseller, stworzyć coś naprawdę wielkiego albo przekształcić podstawowe rzeczy w udoskonalone kopie. Widziałbyś więcej niż szary człowiek. Byłbyś lepszy niż szary człowiek.
A co jeśli dzięki twojej nieograniczonej wyobraźni powstawałyby historie dziejące się w realnym świecie? Tu, teraz, koło nas. Jakie byłyby skutki twojego daru? Czy wykorzystałbyś to dla siebie? Czy dla dobra świata? 

Kiedy jeszcze nie znałam twórczości Trzeciak miałam inne podejście do polskiego pisarstwa. Wydawało mi się, iż nie jest to literatura pierwszych lotów. Byłam nastawiona sceptyczniej do polskich autorów. Jednak moje priorytety czytelnicze zostały kompletnie zmienione po poznaniu Dwóch żyć Kiki Kain. Autorka pozytywnie mnie zaskoczyła. 

Historii tytułowej Kiki dowiadujemy się od dwóch mężczyzn- Teodora i Radona. To oni opowiadają o życiu, psychice oraz pragnieniach Kain. Na początku utworu poznajemy bohaterkę, a później okazuję się, że to tylko wstęp do fabuły- mowa jednego z narratorów. Kiedy wydaje się, iż już wszystko rozumiesz, wiesz o co chodzi z Kiki i jej dziwną sytuacją- wtem zmienia się osoba mówiąca, a co za tym idzie- sposób patrzenia na dziewczynę, inne podejście do jej życia. To, co było mówione wcześniej okazuje się być całkowicie nieważne. Niepotrzebne. 

Bohaterowie to istna paleta różnorodnych barw. Są pełnokrwiści i bardzo realni. Choć ich cechy wskazują na całkowite przeciwieństwa, to jednak posiadają podobne marzenia i w taki sam sposób chcą do nich dążyć. Trudności jakie pokonują i ich determinacja- napędzają akcję do przodu. 

Warto zmierzyć się z fabułą utworu, ponieważ krąży nie tylko wokół tematu Kiki ale również nawiązuje do środowiska pisarzy. Trzeciak wspomina o tym co czyni nas pisarzem, jak się go definiuje, czym zajmuje się pisarz oraz o tym jak wielką siłę może mieć fantazja ludzka. Również w książce widać jak oddziałują na młodych ludzi rodzice, czy opiekunowie. 

Przy recenzowaniu Kiki Kain nie można zapomnieć o języku powieści. Pisarka użyła wybornego słownictwa kierując tekst utworu wprost do serca czytelnika. Marta Trzeciak bawiła się słowami, kształtując je na niezapomniane doświadczenia. Warto wspomnieć, że zrobiła to genialnie. Stworzyła niesamowity i niezapomniany świat. Język, choć był zawiły i tajemniczy to jednak prosty do odbioru.

Nie można zapomnieć o klimacie książki. Od początku podświadomie czuć, że to lektura pełna zagadek. Jeśli czytałeś tę powieść, wiesz, że to aura niedopowiedzeń i tajemniczość skazują autorkę na gromkie brawa. 

Reasumując, jeśli uwielbiasz wysoki poziom duchowości lektury, niewiarygodne historie, nierealne wydarzenia w realnym świecie, najlepszy styl pisania, niebanalną fabułę i nie boisz się poznać dzieła polskiego twórcy, możesz świadomie wybrać i przeczytać tę książkę. Daj się uwieść młodej mistrzyni pióra! Dwa życia Kiki Kain to nie byle co. To podróż przez krainę marzeń, podświadomości i ukrytych pragnień. Pokazuje drugie oblicze człowieka od mniej "moralnej" strony. Odsłania grzechy. Pamiętaj, że możesz być jednym z bohaterów tej powieści. 


A ty, jakie wybrałbyś życie dla Kiki Kain?Autor: Marta A. Trzeciak
Tytuł: Dwa życia Kiki Kain
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 232 str
Ocena: 7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Obserwatorzy