Prawie jak gwiazda rocka- Matthew Quick


Prawie jak gwiazda rocka- Matthew Quick


Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Choć ich sytuacja nie wygląda dobrze, główna bohaterka próbuje nie tracić nadziei i zawsze patrzeć na pozytywne aspekty swego istnienia. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą.Nie ma prostego życia, lecz zawsze znajduje sposób, aby pomóc innym! Krąży wśród pozytywnych rozważań i nie pozwala innym siedzieć w dołku!

Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu!

Prawie jak gwiazda rocka to jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka. Wybacz mi, Leonardzie, Niezbędnik obserwatorów gwiazd i gwiazda dzisiejszej recenzji, podbijają serca czytelników na całym świecie. A pierwsze dzieło tego autora to Poradnik pozytywnego myślenia- książka dla dorosłych czytelników, która została pokazana na Wielkim Ekranie; zagrali w niej, m.in. Bradley Cooper (Kac Vegas), Robert De Niro (Chłopcy z ferajny) i Jennifer Lawrence (Igrzyska Śmierci).

Prawie jak gwiazda rocka. Gatunek- literatura młodzieżowa. Zacznijmy od tego z czym nam się kojarzy owa literatura. Mnie, z łatwym do odbioru językiem, prostym przekazem, zbiorem ważnych i mądrych wartości moralnych dla młodych ludzi i także z pewnego rodzaju lekkością.
Autor zawarł je wszystkie, co dało piękny efekt. Jednak ostatnia cecha, którą wymieniłam nie do końca pasuje do dzieła Quicka. Oczywiście, wszystkie problemy młodej Amber były owiane mgłą pozytywnego myślenia, tylko, że tego lekkością bym tego nie nazwa. W moich oczach, nie jest to żaden minus (nawet wielki plus), lecz przestroga, dla osób nie lubiących lektur wypełnionych problemami postaci.

W dziełach z prostym przekazem główne bohaterki są klarowne, jednolite i bardzo schematyczne, przez co czytelnik nie potrafi porozumieć się z daną postacią. Charakter Amber Appleton i jej tok myślenia pozwala na zaprzyjaźnienie się z tą nastolatką i zrozumienie jej problemów. Bo, przyznajmy się... Kto nie ma w sobie (chociaż) odrobiny szaleństwa i dziecinnego zapału? Chyba większość woli postacie, które mają w sobie życie. Quick ożywił Appleton i dał jej coś, co po prostu można nazwać czymś nowym, innym w literaturze młodzieżowej.

Jak już wiecie (albo się domyślacie) ta pozycja to nic innego niż silna dawka optymistycznego myślenia dla młodzieży. Tematyka dzieła jest trudna, jednak dzięki zastosowaniu "mgły nadziei i optymizmu" ma się wrażenie, iż problemy zawarte w książce nie są tak bardzo widoczne. Wydaje się, że kłopoty bohaterów są tylko tłem. Głównym planem jest nadzieja i wiara w dobre, ludzkie serca.
Można też powiedzieć o Prawie jak gwiazda rocka, że to pozycja wielotematyczna. Zawiera w sobie trudności współczesnej młodzieży w dzisiejszych czasach, skutki brania używek, życie w rozbitej rodzinie. Pokazuje nieodpowiedzialne zachowania, podejmowanie złych, życiowych decyzji jak i wiele, wiele innych ważnych i ciężkich tematów. Jednym z nich był temat wiary. Wiary nastolatków. Na początku myślałam, iż pisarz przesadził z barwnością postaci, jednakże okazało się, że poradził sobie świetnie i pozostawił miłe wspomnienia.

Akcja szła do przodu jak burza, i choć książka zawiera wiele ważnych wątków to nie straciła na łatwości odbioru i na szybkości w czytaniu jej. Czy była przewidywalna? Momentami tak, przez co trochę gorzej mi się czytało, jednak nie zniechęcało do poznania kolejnych wydarzeń.

Reasumując, jeśli chcesz aby książka porwała cię w wir wydarzeń z życia zwariowanej, nietypowej, sympatycznej, nietuzinkowej, optymistycznej, siedemnastoletniej bohaterki, to z góry mogę ci ją polecić. Działa jak standardowy wyciskacz łez w niestandardowy sposób. Godne podziwu jest to, że nie znalazł się w niej żaden wątek miłosny. Przyjęłam to z ulgą jak i z wielkim uśmiechem na twarzy. Historia ta wywarła na mnie dużo emocji, które zostały w moim sercu. Pamiętam te dwa dni, kiedy na zmianę płakałam i śmiałam się. Nawet nie wiem jak mam to wszystko opisać. To coś cudownego na prawie czterysostronnicowej powieści. Uważam, że nie możesz po nią nie sięgnąć! Polecam gorąco!

Autor: Matthew Quick
Tytuł: Prawie jak gwiazda rocka
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 376
Ocena: 10/10

8 komentarze:

 1. Wczoraj przyszła do mnie przysyłka właśnie z tą książką! Teraz jeszcze bardziej nie mogę doczekać się jej lektury!
  Pozdrawiam, Shelf of Books

  OdpowiedzUsuń
 2. O! Przeczytałaś już? :) Pamiętam jak ją kupowałam, a teraz leży.Przypomniałaś mi o niej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory czytałam jedynie jedną książkę tego autora, ale przyznaję, że spodobała mi się i zamierzam też po tę sięgnąć, choć kiedy - tego nie wiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również na przemian śmiałam się i płakałam ;) Super książka, jedna z moich ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam już za sobą "Wybacz mi Leonardzie" tego autora i myślę, że w niedługim czasie przeczytam również recenzowana przez Ciebie książke.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach twórczość Quicka, może akurat zacznę od tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" jakoś mnie nie zachwycił, może ta książka spodoba mi się bardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojeeej. I w tym momencie cieszą mnie dwie rzeczy:
  1. Zaczęły się wakacje, a ja przez najbliższe dwa tygodnie mam wolne nawet od pracy = dużo czasu na czytanie,
  2. Mam tę książkę na półce!
  I po twojej recenzji myślę, że przyśpieszę plany z nią związane. Już tak myślałam, żeby ją przeczytać w lipcu, bo zaczęłam w czerwcu, ale musiałam ją odłożyć przez szkołę.
  Także podejrzewam, że już wkrótce będziemy mogły porównać swoje wrażenia z tej powieści, kiedy jej recenzja zawiśnie na Feniksie.
  Nie mogę się doczekać lektury i mam nadzieję, że dla mnie również będzie satysfakcjonująca. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy